Edycja 2024

Laureat i wyróżnienia

Zgłoszenia
konkursowe

  • Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie Sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji - ELEKTROCIEPŁOWNIA CIECHANÓW Sp. z o.o.
  • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z rozruchem bloku B11 oraz zapewnieniem bezpieczeństwa pracy bloków nr 1÷10 - Enea Wytwarzanie sp. z o.o.
  • Budowa instalacji odzysku ciepła ze spalin - Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie
  • Redukcja emisji NH3 i NOx w ramach optymalizacji procesu spalania oraz modernizacji systemu i pomiaru w instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych - Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie
  • Projekt Szafir - Veolia Południe Sp. z o.o.
  • Konwersja kotłów typu WR 25 nr K4 i K5 zainstalowanych w Ciepłowni Centralnej w Siedlcach na kotły opalane gazem - Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.

Laureat

ELEKTROCIEPŁOWNIA CIECHANÓW Sp. z o.o.

Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie Sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Uzasadnienie
Kapituły

Osiągnięcie do 2050 przez kraje UE, a więc i Polski stanu neutralności klimatycznej stanowią przed krajową energetyką, a przede wszystkim ciepłownictwem - szczególne wyzwania, szczególnie w przypadku systemów ciepłowniczych, w których z wyjątkiem kilku największych miast dominują zasilane węglem kotły wodne. Trudności te są związane przede wszystkim z brakiem w przedsiębiorstwach ciepłowniczych wystarczających środków finansowych. Pojawienie się w ramach Konkursu dwóch wniosków dotyczących modernizacji takich systemów w kierunku znaczącego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla poprzez zamianę węgla na biomasę i gaz ziemny - Kapitula Konkursu uznała za ważny sygnał, że mimo wskazanych trudności - transformacja ciepłownictwa w kierunku neutralności klimatycznej jest możliwa, a prowadząca do tego celu modernizacji technologii - godna wyróżnienia nagrodą „Modernizacja Roku”. Te dwa wnioski to:

  • „Modernizacji systemu ciepłowniczego w Tarnowskich Górach (system 95 MW)”, gdzie podstawowym celem projektu było ograniczenie zużycia węgla kamiennego do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych przyłączonych podmiotów w sieci ciepłowniczej oraz dywersyfikacja źródeł ciepła na: węgiel, biomasę, biogaz z miejskiej oczyszczalni ścieków i gaz ziemny.
  • „Modernizacja systemu ciepłowniczego PEC w Ciechanowie Sp. z o.o. poprzez budowę instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji” obejmująca realizację zadań:
    • budowę instalacji wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem OZE (biomasa) opartego o kocioł parowy o mocy 13 MWt i turbinę parową przeciwprężną o mocy 1,1 MWe,
    • budowę dwóch instalacji wysokosprawnej kogeneracji, zasilanych gazem ziemnym wysokometanowym o mocy elektrycznej 0,999 MWe i 1,998 MWe.

Regulamin Konkursu przewiduje, że przy wyborze zwycięzcy uwzględniane są przede wszystkim takie kryteria jak innowacyjność projektu, efekty środowiskowe, sposób finansowania, skala przedsięwzięcia. W wyniku porównania obu przeprowadzonego zgodnie z tymi kryteriami - Kapituła Konkursu za zwycięzcę uznała modernizację systemu ciepłowniczego w Ciechanowie.

Wyróżnienie

Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie

Budowa instalacji odzysku ciepła ze spalin

Wyróżnienie

Veolia Południe Sp. z o.o.

Projekt Szafir


EmailLinkedInYouTube